Informacje i rezerwacja

Poradnik kuracjusza

Opłaty lokalne w 2016 roku

Data publikacji: 15-01-2016
oplaty lokalne

Poniżej prezentuję maksymalne stawki opłat lokalnych (miejscowej i uzdrowiskowej) obowiązujących w 2016 roku. Dnia 19 sierpnia opublikowano w Monitorze Polskim obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r. Ustalone przez gminy opłaty nie mogą przekroczyć podanych poniżej stawek maksymalnych:

Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach, posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach nie może przekroczyć 2,18 zł dziennie.


Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych nie może przekroczyć 3,10 zł dziennie.


Stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 4,27 zł dziennie. Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ww. ustawie z dnia 28 lipca 2005 r., za każdą rozpoczętą dobę pobytu. 

Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się: 

  • pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
  • od osób przebywających w szpitalach; 
  • od osób niewidomych i ich przewodników; 
  • od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową; 
  • od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej. 

Od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej. 

Po wzrostach z ostatnich dwóch lat, teraz czas na obniżkę maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Oczywiście nie oznacza to automatycznej obniżki dotychczasowych stawek w danej gminie. Obwieszczenie ministra podaje górne granice podatków i opłat lokalnych. Gminy mogą, ale nie muszą ustalać stawek obowiązujących na swoim terytorium na najwyższym poziomie.


Podziel się:

W tej kategorii:


O nas

SanatoriaSpa.pl powstał z myślą o promowaniu zdrowia witalnego oraz aktywnego wypoczynku, którego zaznać można w sanatoriach i ekskluzywnych ośrodkach SPA & Wellness prezentowanych na portalu. Wybierz swój ulubiony sposób wypoczynku: relaks, aktywność fizyczna, odnowa biologiczna, leczenie. Znajdziesz u nas bazę sanatoriów i hoteli SPA & Wellness w Polsce wraz z bogatą prezentacją samych Ośrodków, jak i ich oferty pobytowej. Doradzimy odpowiednie miejsce oraz pakiet pobytowy. Sprawdź nas i naszych kontrahentów. Zamów już dziś!

Zapraszamy do kontkatu: biuro@sanatoriaspa.pl

Ważne!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies więcej »


OK, akceptuję