Opis obiektu
Lawendowy Zdrój usytuowany jest w Busku-Zdroju Zbludowicach. Ośrodek znajduje się niedaleko głównej alei spacerowej parku zdrojowego, a jednocześnie relatywnie blisko kąpieliska Radzanów.
Lawendowy Zdrój to nowo powstały pensjonat medyczny, który odznacza się unikalnie zaprojektowanymi tematycznie wnętrzami. Ośrodek specjalizuje się w holistycznym podejściu do leczenia. Oferuje zabiegi z wykorzystaniem kąpieli siarkowych oraz metody leczenie z zakresu Holistycznej Medycyny Manualnej. Dysponuje on rozbudowaną strefą SPA & Wellness z kompleksem saun, jacuzzi, grotą solną oraz restauracją, która serwuje zdrowe i smaczne dania mięsne i wegetariańskie. Lawendowego Zdroju zaprasza na turnusy sanatoryjne, specjalistyczne turnusy lecznicze, warsztaty jogi, psychoterapię indywidualna i grupową, a także relaksacyjne weekendy. W Lawendowym Zdroju Busku-Zdroju znajdziesz wszystko dla ciała, umysłu i duszy.
Filozofia
Personel Lawendowego Zdroju przykłada ogromną wagę do kompleksowego podejścia do każdego Kuracjusza goszczącego w naszym pensjonacie. Termin „podejście holistyczne” w dzisiejszych czasach często jest nadużywany, jednak w Lawendowym Zdroju autentycznie wierzymy, że postrzeganie człowieka na wszystkich poziomach zarówno duchowym, jak i fizycznym wspomaga proces zdrowienia. Manualna Medycyna Holistyczna, która jest naszą specjalnością traktuje psychikę jako kluczowy czynnik w chorobie, co jest bardzo często marginalizowane przez medycynę konwencjonalną.
Zabiegi Lecznicze
Lawendowy Zdrój łączy w sobie atmosferę rodzinnego pensjonatu i sanatorium nastawionego na leczenie. Korzystając z naturalnych źródeł siarki występujących w Busku Zdroju, leczymy tym dobroczynnym pierwiastkiem piękna. Kąpiele siarkowe są bezkonkurencyjne w leczeniu stawów, schorzeń reumatycznych, chorób skóry i wzmacnianiu odporności. Zabiegi z zakresu balneologii, na którą kładziemy duży nacisk, sprawiają, że skóra, włosy i paznokcie są zdrowe, odżywione i zregenerowane. Kuracje z wykorzystaniem siarki łagodzą zapalenie stawów kręgosłupa, rwy kulszowej oraz barkowej.
Turnusy Lecznicze i Pobyty Sanatoryjne
Specjalistyczne turnusy lecznicze, bazujące na Holistycznej Medycynie Manualnej, znajdujące się w ofercie Lawendowego Zdroju powstały m. in. z myślą o osobach cierpiących na migreny, dolegliwości bólowe bioder, kręgosłupa, barków, żuchwy czy kolan. Oprócz turnusów specjalistycznych oferujemy naszym klientom standardowe pobyty sanatoryjne, dysponując w tym celu szerokim wachlarzem zabiegów z zakresu fizykoterapii m.in.:
- Elektroterapia,
- Balneoterapia,
- Hydroterapia,
- Światłolecznictwo.
Zakwaterowanie
Do dyspozycji naszych gości oddajemy 31 komfortowych pokojów tematycznych urządzonych w odmiennych aranżacjach. Każdy pokój wyposażony jest:
- łazienkę,
- darmowy dostęp do sieci WiFi,
- mini barek,
- sejf,
- telewizor LCD.
Wyżywienie
W naszej zdrowej restauracyjnej kuchni posmakować można regionalnych potraw, przygotowywanych na bazie naturalnych produktów, pozyskiwanych od lokalnych dostawców. Nasi kucharze to osoby z wieloletnim doświadczeniem i gruntowną wiedzą na temat zdrowego żywienia. Oferujemy smaczne dania w dwóch wariantach: mięsnym i wegetariańskim.
Wellness & Spa
Z troski o urodę i ciało, w Lawendowym Zdroju powstało kompleksowe centrum SPA & Wellness. Oferujemy lecznicze i relaksacyjne masaże, zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało. W tym miejscu nasi goście w atmosferze spokoju i relaksu mogą również skorzystać z jacuzzi, kompleksu saun oraz groty solnej.
Informacje dodatkowe
Doba hotelowa zaczyna się o godzinie 16:00 w dniu przyjazdu, a kończy się o godzinie 13:00 w dniu wyjazdu.
Opłata klimatyczna za dzień pobytu - 3,30zł
Parking bezpłatny przy ośrodku
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
2 sale konferencyjne
Zabytki w Busku - Zdroju:
- drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda z 1699 r., wraz ze „starym” cmentarzem oraz murowanym ogrodzeniem z XVII w. przebudowanym w XIX w.,
- zespół klasztorny Norbertanów,
- kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1592–1621, odbudowany w 1820 r.,
- cmentarz kościelny,
- klasztor, obecnie plebania Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, z lat 1720–1730, odbudowany w 1830 r.;
- synagoga z 1929 r., zdewastowana przed hitlerowców w czasie II wojny światowej, zamieniona na pomieszczenia handlowe, ul. Partyzantów 6,
- zespół uzdrowiskowy:
- Łazienki, sanatorium Marconi z 1836 r.,
- park zdrojowy z lat 1833–1835,
- kaplica pod wezwaniem św. Anny w parku zdrojowym, z lat 1884–1886, rozbudowana w 1907 r.,
- zabytkowe wille i domy.
Park Zdrojowy
Założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza Park Zdrojowy został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Dzieli się na trzy części:
- Ogrodzony ogród łazienkowski o powierzchni 16 ha z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum.
- Aleja Mickiewicza, długa na 850 metrów promenada z dwoma rzędami drzew (głównie kasztanowców), która łączy ogród łazienkowski z rynkiem. Jest to reprezentacyjna aleja w mieście, przy której mieszczą się m.in. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Policja, Dom Kultury, Galeria Zielona, trzy szkoły średnie i jedna podstawowa.
- Skwer na placu zwycięstwa w rynku, o pow. 0,7 ha z fontanną w centrum.
W pobliżu Sanatorium Marconi mieści się muszla koncertowa; alejka przed głównym wejściem do sanatorium to Promenada Gwiazd (na podobieństwo do Hollywood Walk of Fame), na której swoje słoneczka mają jak do tej pory związani z festiwalem i muzyką poważną Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman (2008 r.) oraz Bogusław Kaczyński (2008 r.).
W północno-zachodniej części starego parku, w miejscu gdzie kiedyś stał budynek gospodarczy ogrodnika i oranżeria, zaprojektowane przez Marconiego, znajduje się obecnie zrekonstruowany w 1982 r. budynek, którego bryła jest kopią pierwotnego obiektu. Potocznie nazywany jest on Imosówką, na cześć ogrodnika miejskiego, Stanisława Imosy (ojca Andrzeja Imosy), który w nim gospodarzył i mieszkał w latach 1955-1970. Obecnie mieści się tu restauracja-klub muzyczny o nazwie Imosówka.
Spośród ponad 4500 drzew, w tym 12% w wieku ponad 100 lat najliczniej w parku występują klon pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, grab pospolity, robinia akacjowa, lipa drobnolistna, kasztanowiec zwyczajny, wiąz szypułkowy. Spotkać też można brzozę brodawkowatą, modrzew europejski, czeremchę pospolitą. Szczególnie zaś cenne są kłęk kanadyjski, platan klonolistny, kasztanowiec żółty, katalpa bignoniowa.
Sport i rekreacja
Do dyspozycji mieszkańców są liczne boiska, m.in. przy wszystkich placówkach edukacyjnych, korty tenisowe w Parku Zdrojowym, sanatorium Włókniarz i ZSTiO. Zimą dzieci zjeżdżają na sankach z niewielkiego wzniesienia znajdującego się przy Alei Mickiewicza, zwanego przez mieszkańców Byczokiem.
W mieście znajdują się sześć basenów krytych:
- Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy w centrum miasta otwarta w 2001 roku; z rurą o długości 65 metrów.
- Dwa baseny w obiektach sanatoryjnych: Włókniarz i Krystyna.
Dwa baseny w 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym ( zespół saun: fińska, łaźnia parowa, sauna na podczerwień)
Do niedawna funkcjonował basen otwarty w Parku Zdrojowym.
Dwa kilometry na południe od Buska znajduje się ogólnodostępny zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Radzanowie o pow. 23 ha. W okresie letnim jest tam zorganizowane kąpielisko o powierzchni 11 ha.
W odległości ok. 3 km znajduje się prywatny ośrodek hipoterapii i jazdy konnej w Wolicy. W 2006 r. oddano do użytku nowoczesną halę sportową, o europejskim standardzie.
Źródło: wikipedia.